0 آیتم ها - تومان
0
  • هیچ محصولی در سبد خرید موجود نیست.

مزایا بلوک سبک هبلکس

مزایا بلوک سبک هبلکس

مزایا بلوک سبک هبلکس

مزایا بلوک سبک هبلکس

امروزه بلوک های هبلکس در بسیاری از ساخت و سازها کاربرد دارد و افزایش نیاز به این نوع بلوک نهفته در ویژگی و کاربردهای آن می باشد. چنین بلوک هایی با در نظر گرفتن فواید بلوک های سیمانی و رفع مشکلات و نقایص بلوک های آجری و سیمانی توانست در رقابت پیروز شود به گونه ای که امروزه دیگر در ساخت و سازها از بلوک های سیمانی و آجری استفاده نمی شود.

مزایا بلوک سبک هبلکس

مزایا بلوک سبک هبلکس

هبلکس چیست؟

در حقیقت این نوع بلوک ها در خانواده بتن ها قرار دارند و از خلل هوا و برخی از واکنش های شیمیایی بدست می آیند که به دلیل مقاومت بالا و وزن پایین بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع بلوک ها فرد می تواند به سهولت در آن حفره هایی ایجاد کند و این نکته سبب افزایش قابلیت عایق صوتی در دیوارها می باشد.

بلوک آجری و سیمانی چگونه بلوک هایی هستند؟

بلوک های سیمانی به بلوک هایی گفته می شود که از ترکیب خاک رس و آب به صورت قالب هایی سوراخ دار در ابعاد گوناگونی تولید می شوند و در دوره ای بسیار در زمینه ساخت و ساز کاربرد داشتند ولیکن با افزایش تکنولوژی، بلوک هایی با قابلیت هایی بیشتر به سادگی جایگزین بلوک های سیمانی و آجری شدند.

مزایای استفاده از بلوک سبک هبلکس:

این نوع بلوک ها یکی از انواع مصالح ساختمانی است که جهت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت استفاده از هبلکس در ساختمان سازی به دلیل مزایای آن می باشند.

1- وزن سبک: وزن سبک این نوع مصالح سبب افزایش مقاومت در برابر فشارهای زیاد می شود.

2- عایق حریق: یکی از مهمترین مسائل در ساخت برخی از ساختمان ها، مقابله با آتش سوزی و حریق می باشد که این نوع بلوک یکی از بهترین مصالح ساختمانی جهت جلوگیری از آتش سوزی و گسترش آن می باشد.

3- عایق صوت: عامل اکسیژن در تولید هبلکس سبب عایق صوتی بودن ساختمان می شود.

4- عایق رطوبت: این نوع بلوک ها مانع ورود و انتقال رطوبت هستند بدین دلیل استفاده از این نوع مصالح ساختمانی در مناطق شرجی و شمالی بسیار کاربرد دارد.

5- سازگار با محیط زیست: هبلکس ها از موادی تشکیل شده اند که در صورت تخریب ساختمان ضرری برای محیط زیست نخواهند داشت چرا که از مواد تجدید پذیر و معدنی تولید شده اند.

6- کاهش ضایعات ساختمانی: این نوع بلوک ها به دلیل ساختار تو پر دارای قابلیت برش می باشند بدین دلیل میزان ضایعات کاهش می یابد.

7- صرفه جویی در هزینه: این نوع بلوک ها دارای ابعاد بزرگی هستند و به صورت کلی سبب کاهش هزینه های کلی در ساخت و ساز می شود.

8- انعطاف پذیر بودن: این نوع بلوک ها به راحتی با ابزاری مانند اره برش داده می شوند و این مسئله نشانگر افزایش قابلیت انعطاف پذیری آنها می باشد.

9- ضد زلزله: به دلیل سبک بودن وزن بلوک های هبلکسی در وقوع زلزله خطر و آسیب کمتری به جان و مال وارد می کنند.

10- قابلیت استفاده از پیچ و میخ: یکی از قابلیت های هبلکس، توانایی استفاده از پیچ و میخ بر روی آنها می باشد، چنین قابلیتی به دلیل تو پر بودن هبلکس می باشد.

مزایا بلوک سبک هبلکس

مزایا بلوک سبک هبلکس

تفاوت بلوک هبلکسی با بلوک های آجری و سیمانی:

بلوک های آجری و سیمانی ابتدایی ترین نوع مصالح کاربردی در ساخت و ساز ساختمان ها می باشد و در جایگاه خود دارای فواید و مزایایی فراوانی هستند ولیکن بلوک های هبلکس علاوه بر فواید و مزایایی بلوک های آجری و سیمانی توانستنه اند نقایص بلوک های سیمانی را رفع نمایند. در زیر به بررسی تفاوت های بلوک های آجری و سیمانی می پردازیم:

– وزن:

بلوک های آجری و سیمانی دارای وزن بالایی می باشند. این مسئله سبب افزایش زمان در ساخت و ساز و افزایش هزینه از لحاظ خرید مصالح و نیروی انسانی می شود.

– مقاومت در برابر آتش سوزی:

بلوک های آجری در برابر حرارت مقاومت نداشتند و این نکته یکی از بزرگترین نقص های بلوک سیمانی به شمار می آید.

– مقاومت در برابر زلزله:

بلوک های آجری و سیمانی میزان استحکام کافی در برابر زلزله را ندارند بدین دلیل در مناطق زلزله خیز کاربرد فراوانی نخواهند داشت.

– هزینه و زمان فعالیت:

بلوک های سیمانی و آجری به دلیل کوچک بودن حجم و سنگینی وزن سبب افزایش زمان و هزینه فعالیت می شوند در حالی که در بلوک های هبلکسی از نظر زمان و هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند.

– عدم سهولت در تراشکاری:

وزن سنگین و نوع مواد اولیه به کار رفته در بلوک های آجری مانع از سهولت تراش کاری بر روی آنها می شود و این مسئله از طرفی سبب افزایش میزان ضایعات در این نوع بلوک ها می گردد.

طبق موارد بیان شده معماران استفاده از بلوک های آجری و سیمانی کنار گذاشته و از بلوک هایی با قابلیت بیشتر استفاده می کنند.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید