چسب هبلکس چیست ؟ چه کاربردی داشته و مزایای آن چیست؟

چسپ هبلکس

چسب هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟

چسب هبلکس را جهت تسطیح سطوح داخلی و خارجی دیوارها و همچنین برای هموار کردن به کار می برند تا به کمک آن برای اجرای نمای ساختمان یک زیر سطح هموار و مطلوب درست شود. این چسب قدرت چسبندگی بسیار بالایی داشته و فقط با افزودن آب می توان آن را برای مصرف آماده کرد. چسب هبلکس دارای مقاومت بسیار زیادی است.

چسب هبلکس چیست؟

در سیستم های تولیدی بتن هوادار اتوکلاو شده، برای اینکه کیفیت را افزایش دهند و همچنین برای راحتی نصب از چسب بلوک هبلکس استفاده می شود. این چسب که به صورت ملات است در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی موجود است و از طریق تکنولوژی پیشرفته و به صورت خشک و آماده و مطابق با استانداردهای روز در ایران تولید می شود. اندازه ملاتی که باید برای بلوک های هبلکس استفاده شود حدود ۲_۳ میلیمتر است. لایه به کار رفته موجب می شود که نصب قطعات با سرعت بالاتری انجام شود و از هدر رفتن دما جلوگیری شود. چسب بلوک هبلکس که با نام چسب بلوک سیپورکس نیز معروف است، یک چسب سبک است و ملات خشک آماده مصرف است که انواع بلوک سبک را می توان با کمک آن به هم اتصال داد.

اگر می خواهید استفاده بهتری از این ملات یا چسب هبلکس داشته باشید، بهتر است که آن را با ماله دندانه داری استفاده کنید که دارای عرض مساوی باشد. با کمک این روش سطح صاف و یکنواختی ایجاد می شود که به صورت آماده است و برای مواردی مانند پوشش سرامیک، نرمه و غیره و در کاشی کاری و سنگ کاری می توان از آن استفاده کرد. با کمک استاندارد  DIN EN 12004 چسب بلوک  هبلکس تولید می شود.

چسب هبلکس

استفاده از چسب در دمای مختلف

این ملات را به گونه ای طراحی کرده اند که بتوان از آن در شرایط آب و هوایی گرم و خشک و یا آب و هوای معتدل استفاده کرد. اگر می خواهید به بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشید بهتر است که این ملات بلوک را در دمای حداقل +۱۰ درجه سانتی گراد استفاده کنید. در صورتی که دمای هوا کمتر از 5 درجه سانتی گراد باشد یا اگر دمای این بلوک ها بین 0 تا 10 درجه سانتی گراد است، توصیه می شود که از آب گرمی که دارای دمای بیشتر از ۱۰ درجه سانتی گراد است، جهت اختلاط ملات استفاده شود.

بلوک هبلکس را می توان با انواع ملات ها و چسب های مخصوص اجرا کرد. اگر می خواهید که بلوک هبلکس عملکرد بهتری داشته باشد، بهتر است که از چسب مخصوص هبلکس استفاده کنید تا سرعت کار شما افزایش یابد و آستر نهایی دیوار دارای سطح تمام شده کار بهتری خواهد بود. همچنین با به کار بردن این ملات چسب مخصوص، پرت حرارتی که در محل بندهای بلوک است، از بین خواهد رفت. قطعات سیمانی را به کمک سه نوع ملات سیمانی با کمک مواد مضاعف، چسب های مخصوص و یا ملات سیمانی آهکی در کنار هم به اجرا در آورد. در صورتی که قطعات سیمانی دارای ابعاد دقیق تری باشند، مصرف ملات و چسب با کاهش بیشتری همراه خواهد بود.

همانطور که گفته شد چسب هبلکس دارای کاربرد بسیاری است و مزیت بزرگی که دارد این است که کمک می کند تا از محل ملات ماسه سیمان هدر رفت دما کمتر باشد و قطعات را بتوان با سرعت بیشتری در کنار هم قرار داد.

خواص و کاربرد چسب بلوک هبلکس

از جمله خواص و اثراتی که چسب هبلکس دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- این چسب از قدرت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار است.

2- این چسب در مقابل ضربه دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است.

3- دارای قابلیت سرعت اجرای بسیار بالا و سهولت در اجرا می باشد.

4- استفاده از این چسب مقرون به صرفه خواهد بود.

5- در برابر آب و رطوبت دارای مقاومت خوبی است.

6- جهت دیوارکشی و تیغه کشی که با کمک بلوک های  سبک AAC و  CLC گازی انجام می شود، از این چسب می توان استفاده کرد.

7- برای نصب کاشی یا سرامیک در کف می توان چسب هبلکس را به کار برد.

بلوک هبلکس

روش مصرف چسب بلوک هبلکس

روش تهیه چسب بلوک هبلکس به این صورت است که با در نظر گرفتن ۲۵ درصد از وزن پودر چسب بلوک که می خواهید مصرف کنید باید  آب اضافه کرده و برای مخلوط کردن آن از همزن برقی یا دریل استفاده کنید. پس از اینکه پودر به خوبی زده شد یک ملات همگن و یکنواخت به دست می آید. باید دقت داشته باشید که هنگام اضافه کردن پودر باید آن را به آهستگی به آب اضافه کنید و با همزن برقی یک خمیر یکدست درست کنید. با کمک ماله دندانه دار باید ملاتی که درست شده است را در محل مورد نظر به کار برد. نکته مهم در این زمینه این است که این ملات به دست آمده را می توان حداکثر تا ۱۲۰ دقیقه استفاده کرد.‌

مشخصات چسب هبلکس

حالت فیزیکی این چسب به صورت پودر است و رنگ آن سفید / خاکستری است. این چسب دارای  ۱۱≈PH  می باشد و در آن یون کلر وجود ندارد. این چسب را در بسته بندی اولیه آن تا یک سال می توان استفاده کرد. بهتر است آن را دور از رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کرد. مناسب ترین دمایی که می توان برای نگهداری این چسب به کار برد دمای  ۱۵+ تا ۴۰+ درجه سانتیگراد است.

حفاظت و ایمنی

این چسب در گروه مواد مضری که برای سلامتی انسان خطرناک هستند قرار ندارد اما باید دقت داشت که هرگز نباید این ماده با چشم تماس پیدا کند یا بلعیده شود. اگر این چسب با چشم یا پوست تماس پیدا کرد باید خیلی فوری آن را با آب فراوان بشویید. اگر این چسب بلعیده شود باید خیلی فوری به پزشک مراجعه شود. نکته دیگر در مورد این چسب این است که آتش زا نیست.

 

خرید چسب هبلکس

جهت ثبت سفارش و خرید بلوک هبلکس و چسب هبلکس با شماره 7535 022 0912 تماس حاصل فرمایید.

چسب هبلکس آنابن
آنابن

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالعه سایر مقالات