معرفی بلوک هبلکس ، ویژگی ها و مزایای اقتصادی استفاده از هبلکس

بلوک هبلکس چیست

معرفی بلوک هبلکس و ویژگی های آن

بلوک هبلکس از جمله مصالح ساختمانی است که از جنس ترکیبی سیمان، آهک، پودر آلومینیوم و سیلیس ساخته شده است. بلوک های هبلکس امروزه کاربردهای متنوعی در ساختمان سازی دارند که به علت ویژگی های خاص این بلوک از جمله عایق بودن در برابر صدا و حرارت و رطوبت در کنار وزن پایین و صرفه جویی در استفاده از مصالح دیگر ساختمانی، کاربرد آن رو به گسترش می باشد. در این مقاله به معرفی بلوک هبلکس و کاربردها و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

هبلکس چیست؟

بلوک هبلکس یا بلوک سبک aac، از انواع مصالحی از جنس بتن هستند که کاربرد اصلی آنها در عایق کاری می باشد. از این بلوک ها معمولا در بیرون و داخل ساختمان ها استفاده می شود و با توجه به ساختاری که دارد، می تواند به آسانی و با سرعت نصب و استفاده شود. این بلوک را می توان همچنین در قسمت های مختلفی از جمله لوله گذاری، سیم کشی ساختمان مشاهده نمود. با استفاده از بلوک های هبلکس، دیگر نیازی به عایق کاری مجدد نیست. در ایران می توانید هبلکس ها را تا ابعاد مختلف مانند طول ۶۰۰، ارتفاع ۲۵۰ و در ضخامت های مختلف تا ۵۰۰ میلیمتر بیابید. در ادامه به بیان ویژگی های بلوک هبلکس می پردازیم.

بلوک هبلکس

 

معرفی ویژگی های بلوک هبلکس

هبلکس ساختار و ویژگی های خاص خود را دارد که سبب شده است تا استفاده از آن مزایایی نیز به همراه داشته باشد. از جمله این ویژگی ها می توان اشاره نمود به:

وزن پایین: همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، بلوک هبلکس وزن پایین تری نسبت به آجر و مصالح دیگر دارد. به عنوان مثال می توان به یک هبلکس ۶۰ در ۲۵ در ۲۰ اشاره نمود که با اینکه حجمی به اندازه ی ۴۶ آجر دارد، اما وزن آن در مقایسه با آجرها، یک چهارم آن است. مقاومت: مقاومت یکی دیگر از ویژگی های بلوک هبلکس است. این سازه ها می توانند در برابر زمین لرزه و تنش های بیرونی مقاومت بیشتری را از خود نشان دهند. عایق بودن: بلوک های هبلکس به خوبی می توانند در برابر گرما، صدا و سرما عایق باشند. امروزه مهندسان و مالکان می توانند از نیاز خود به عایق های دیگری را با به کار بردن هبلکس برطرف نمایند. جلوگیری از آتش سوزی: همچنین دیگر ویژگی های بلوک هبلکس را می توان کندی هدایت آن برای گرما و انتقال آتش دانست که سبب می شود تا به خوبی از آتش سوزی و گسترش آن جلوگیری شود. معرفی بلوک هبلکس

چرا از هبلکس استفاده کنیم؟

ویژگی های خاصی که بلوک هبلکس دارد، سبب شده است تا هبلکس محصولی متمایز از سایر مصالح ساختمانی باشد و علاوه بر افزایش سرعت کار، ابعاد مناسبی نیز داشته باشد. این بلوک ها استحکام و پایداری بالایی دارند و می توانند در برابر حرارت و صدا و جلوگیری از اتلاف انرژی، عایق خوبی باشند. علاوه بر این باید بدانید که با استفاده از این بلوک ها، شما به اندازه یک چهارم حد معمول نیاز به ملات و مصرف آن برای کشیدن یک دیوار با بلوک های هبلکس دارید. به عنوان مثال می توان گفت برای یک دیوار ۲٫۵ تا ۳ متر، تنها به ۱۰ تا ۱۵ لایه سیمان نیاز داریم.

از دیگر دلایل استفاده از هبلکس همچنین می توان گفت که علاوه بر اینکه مقاومت آنها به اندازه یک سنگ می باشد و در برابر فشارهای داخلی و بیرونی به خوبی از خود مقاومت نشان می دهد، اما وزن کمتری دارد و این سبب می شود تا کارگر و بنا بتوانند با سرعت بیشتری کار را جلو ببرند و دیوارچینی را انجام دهند. در این صورت می توان گفت صرفه جویی در هزینه های کارگر ساختمان و مصالح می تواند از مزیت های دیگر استفاده از هبلکس باشد.

 

معرفی بلوک هبلکس

 

نحوه ی استفاده از بلوک هبلکس

یکی دیگر از ویژگی های هبلکس، استفاده راحت تر از آن در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی است. بلوک هبلکس می تواند توسط اره به آسانی برش بخورد و میخ و پیچ ها نیز در آن به راحتی فرو روند. با توجه به مطالبی که بیان شد، می توان گفت که استفاده از هبلکس به راحتی در ساختمان سازی قابل انجام است. در مورد طرز استفاده از بلوک هبلکس لازم است بدانید قبل از مصرف آن، باید هبلکس را کاملا خیس نمایید. دلیل این کار را می توان افزایش خاصیت عایق آب بودن هبلکس دانست که موجب افزایش وزن آن نخواهد شد. همچنین خاصیت چسبندگی به ملات بیشتر خواهد شد و رطوبت جذب شده به هبلکس، سبب حفظ بلوک ها در کنار هم می شود.

همچنین لازم است بدانید که از بلوک هبلکس نمی توان در دیوارهایی مانند دیوارهای حمال و باربر استفاده کرد. هبلکس استحکام کمتری در مقابل بتن ها دارد و بهترین مکان برای استفاده از هبلکس، دیواره های داخلی و همان اماکنی هستند که آجرها و بلوک های سفالی و بتنی استفاده می شوند. در نهایت بعد از دیوارچینی کامل، شما می توانید با آب پاشی تمام بخش های دیوار بلوک هبلکس، از چسبانده شدن ملات ها و هبلکس ها به یکدیگر اطمینان حاصل نمایید.

معرفی بلوک هبلکس

 

بلوک هبلکس از نظر اقتصادی

همانطور که گفتیم، هبلکس یک نوع بتن سبک متخلخل است که خواصی مانند سنگ داشته ولی وزن آن کمتر است. این بلوک ها را می توان نمونه بهبود یافته سنگ ها برای ساخت و ساز خانه ها دانست که مهمترین مزیت آن، برتری اقتصادی و خواص کاربردی آن می باشد.

هبلکس به راحتی حمل می شود و استفاده از آن سرعت بالاتری نسبت به سنگ ها دارد.
هبلکس در نهایت می تواند ساختار یا دیواری عایق، محکم و یکپارچه را ارائه کند که استفاده از مصالح ساختمانی در آن نسبت به آجرها کمتر شده است.
هبلکس می تواند علاوه بر ایفاکردن نقش استفاده از مصالح ساختمانی، به عنوان یک عایق نیز استفاده شود. عایقی مناسب برای حرارت و هدایت انرژی و رطوبت که می تواند در صرفه جویی انرژی داخل خانه موثر باشد.
همچنین عایق بودن صدا از مزایای دیگری بلوک سبک هبلکس است که می تواند از سفارش دیگر مصالح عایق صدا جلوگیری نماید.

خرید هبلکس

در بازار هبلکس به aac معروف است که کاربرد آن معمولا برای دیوارهای داخلی با ضخامت های ۱۰ و برای دیوارهای اطراف در ضخامت های ۱۵ سانتی متر می باشد. لازم است در خرید توجه داشته باشید که هبلکس به طور کلی در دو نوع اتوکلاوی و غیر اتوکلاوی تقسیم بندی می شود که انواع غیر اتوکلاوی آن ارزان تر است که این ارزانی، ناشی از کیفیت کمتر آن می باشد. لازم است در خرید هبلکس به ابعاد سفارشی آن توجه نموده و لبه های سنگ را چک کنید. اضلاع این سنگ باید صاف و دارای گوشه های قائم مانند باشند.

جهت خرید بلوک سبک هبلکس با شماره ۷۵۳۵ ۰۲۲ ۰۹۱۲ تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالعه سایر مقالات

بلاگ

مزایای ساخت خانه شما با هبلکس

هیچ کس از ساختن خانه ای با  ایمنی بالا  و مستحکم بدش نمی آید. ساخت خانه با بلوک های سبک هبلکس مزایای فراوانی نسبت به